Ana Sayfa / At Yarışı Videoları / Türkiye’nin lisanslı ilk kadın seyisleri mezun oldu

Türkiye’nin lisanslı ilk kadın seyisleri mezun oldu

Türkiye Jokey Kulübü, Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İşkur’un işbirliğiyle hayata geçen “Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor” programı kapsamında, Türkiye’nin ilk lisanslı kadın seyisleri Elazığ Belediyesi Kültür Park’ta gerçekleştirilen törenle mezun oldu.

Proje kapsamında 42 kadın seyis adayı 46 iş günü süresince 169 saat teorik, 189 saat pratik olmak üzere 360 saatlik “At Yarışları Yönetmeliği Modüler Seyislik Eğitimi” aldı. Atın nasıl tutulacağı, yürütüleceği, temizleneceği, doğum öncesi ve sonrasında yapılacaklar gibi temel bilgilerin yanı sıra; at ırkları ve eşkal bilgisi, at anatomisi ve fizyolojisi, atlarda davranış, binicilik, veterinerlik hizmetleri ve at sağlığı, mesleki ahlak ve sorumluluk, at bakımı beslenmesi ve tımar gibi konularda uygulamalı ve teorik olarak öğretildiği programda başarılı olan 36 kadın Türkiye’nin lisanslı ilk kadın seyisleri olarak isimlerini atçılık tarihine yazdırdı.

Lisanslı kadın seyislerden 8’i ise, Eylül ayında Prag’a gitmeye ve bir haftalık özel kursta eğitim görme hakkını kazandı.

Sizden gelen yorumlar ve tahminler

avatar
1000

Yazar: admin

At yarışlarında 20 yılı aşan tecrübe ile altılı tahminlerim her gün sizlerle. Canlı sonuçlar, günlük bülten ve canlı yayın linkleri ile tahminlerimizi mobil uygulamalarımızdan takip edin.