yavuzhan

1 Efsane 10 Koşu Serisi Yavuzhan

TJK TV kanalı sessiz sedasız Youtube üzerinde yayına girmiş. Teknolojiyi biraz yavaş takip eden TJK’nın böyle bir iş yapmasını da takdir ediyoruz.

Ünlü Arap Atı Yavuzhan

HİLALÜZZAMAN.25 – KEMİYETÜLIRAK.26

90’ların ortası ve sonlarına doğru 6.5 yıl yarış ziyafeti sunmuş bir şampiyon 1 Efsane 10 Koşu videosunda yer alıyor.

1994 yılında başlayan kariyeri ile 68 kere koşan ünlü arap atı tam 44 koşu kazandı. Aslında bu efsanenin bu kadar sevilmesinin sebebi çok kazanması değil yarışları nasıl kazandığı.

Sizi bu harika 10 Yavuzhan Koşusu ile başbaşa bırakıyoruz.

Yavuzhan, Hızaman 54/75- 26.k.ırak orjinli bu safkan, Mahmudiye Çifteler Harasında yetiştirilmiş olup, 1993 yılında Yavuz Gülerce tarafından satın alınmıştır.

Yarış yaşamına 16 nisan 1994 tarihinde 900 metre çim bir Maiden yarışı Tınay Adışen ile kazanarak başlayan Yavuzhan, bundan sonraki katıldığı tüm yarışlarda, mesafe, pist, jokey ayırt etmeksizin 03 Ekim 1999 tarihine dek koşmuş olup bir çok zafere ilginç koşu stili ile imza atmıştır.

03 Eylül 1994 tarihinde 3 yaşlı arap taylarının en önemli koşusu kabul edilen HATAY Koşusunu kazanan Yavuzhan bundan sonraki yarışlarında özel bir seyirci desteği ile koşmaya başlamıştır. Yavuzhan, 3 yaşlı olarak Malazgirit koşusunu kazanan ilk safkan olup, Cumhuriyet Kupasını Ekürisi Bamka III. bir burun farkıyla kaptırırken daha 3 yaşında adını Türk arap atçılığına altın harfler ile yazdırtmıştık.

3 kez T.B.M.M, 3 KEZ Tarım Orman Bakanlığı ve 2 kez Cumhuriyet Koşularını kazanma başarısı gösteren, Ekürileri Caş, Yelhan, Bilgin’in de birçok klasik koşuların galibi olmasında önemli rol oynamıştı.

Her özelliği ile fark yaratan ve üzerine binen jokeylerinde ifade ettiği gibi gücünün tamamının ne olduğu bilinemeyen Yavuzhan, Türk arap atçılığının en önde gelen ismidir.

Gülerce Harasında adına yapılan anıtın altında ebedi istirihate çekilmiş olan Yavuzhan, adına T.J.K tarafından düzenlenen koşu ile anılmaktadır.

Gülerce ekürisi

Mobilden girenler için video izleme adresi.

Yazar: admin

Avatar
25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Bir link koysaydiniz bari izleseydik… Belli ki sizde teknolojiyi çok geriden takip ediyorsunuz.