Ana Sayfa / At Yarışı Haberleri / Veliefendi sentetik kum pistindeki topaklanma için silis kumu eklendi

Veliefendi sentetik kum pistindeki topaklanma için silis kumu eklendi

Sentetik pist ağırlaşacak

Veliefendi kum pistinde daha önce görülmeyen  ve soğuk hava ile başlayan topaklanma için sentetik kum üreticisi firmadan danışmanlık alınarak piste silis kumu eklemesi yapıldı. 4cm olarak eklenen kum daha sonra harmanlanarak piste karıştırılmış.

Silis kumu nedir: Dünyanın birçok yerinde ve çokça bulunan madenlerden bir tanesidir. Silis kumu yüksek sertliktedir. Ülkemizin çoğunlukla Trakya ve şile bölgelerinde bulunur. Kaynak

TJK'nın konu hakkındaki açıklaması ise aşağıdaki gibi oldu.

Veliefendi sentetik pisti hakkında

İstanbul Veliefendi Hipodromu sentetik pistinde,  havaların soğumasıyla birlikte önceki yıllarda karşılaşılmayan topaklanmaların olduğu gözlemlenmiştir.

At ve binici sağlığı açısından risk oluşturabilecek bu olumsuzluğu gidermek ve çözüm yolları için, sentetik pistin üreticisi firmanın sahibi Martin Collins ülkemize davet edilmiştir.

Yapılan değerlendirme sonucunda, piste belirlenecek miktarda silis kumu ilave edilmesinin söz konusu sorunu gidereceğini ve pistin ömrünün bir müddet daha uzamasının sağlanacağı ifade edilmiştir. Ancak öncelikle uygulamanın pistin belli bir bölümünde denenmesi gerektiği belirtilmiştir.

Pistin belli bölümlerinde yapılan denemeler sonrası, gerek pistin üreticisi Martin Collins, gerekse denenen bölümde at çalıştıran Apranti Eğitim Merkezi eğitmenleri, yapılan çalışmanın sonuçlarının olumlu olduğunu belirtmişlerdir.

Bunun üzerine üretici Martin Collins’ in önerisiyle, 21-22-23-24 Ocak 2017 tarihlerinde pistin tamamına silis kumunun aynı ölçüde serilmesini sağlayacak finisher makinesi ile 4 cm silis kumu ilave edilmiştir. İş ekipmanlarımız ile (2 tur Power Harrow, 1 tur Stone Burrier)  homojen bir şekilde karıştırılıp silindir ve tırmık (Gallop Master) çekilerek bakım çalışması tamamlanmıştır

Bakım çalışması silis kumunun polytrack malzemenin tamamına nüfus etmesi için yapılan karıştırma işlemi, makadam asfalta zarar vermeyecek derinlikte yapıldığından, ilk günlerde sentetik pistimizin hafif ağırlaşması beklenmektedir.

http://www.tjk.org/TR/YarisSever/News/Page/27633

Tahmin ve yorumlar tamamen amatör bir anlayışla paylaşılmaktadır.

Sizden gelen yorumlar ve tahminler

avatar
4000

Yazar: admin

Avatar
25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.