TJK’DAN URFA YARIŞLARINDAKİ ÜZÜCÜ OLAY İÇİN AÇIKLAMA GELDİ

3 Mart tarihinde Şanlıurfa yarışında yaşanan talihsiz olay için Türkiye Jokey Kulubünden açıklama geldi.

Açıklama metni aşağıdaki gibidir.

05.03.2015 tarihindeki Şanlıurfa koşularında İstanbul kızı isimli ata binen Hışman Çizik isimli Aprantinin yarış sırasında bu safkanı kabul edilemeyecek kadar aşırı şekilde kamçılayarak yarış sonunda yere yıkılmasına yol açması, Kulübümüz ve tüm atçılık camiası tarafından üzüntü ve nefretle, kınanarak izlenmiştir.

Bir jokey veya aprantinin bindiği ata bu şekilde davranması, çok net ve somut şekilde sınırları çizilmiş olan yarış kurallarına uymadığı gibi insanlığa da kesinlikle sığmaz. Nitekim Yarış Komiserleri konuyu yarış kuralları açısından değerlendirerek söz konusu aprantiye yönetmeliğin öngördüğü cezayı vermişlerdir.

Biz Türkiye Jokey Kulübü olarak böyle bir davranışta bulunarak, Kulübümüzün ve geniş atçılık camiasının kamuoyu nedzindeki algısını olumsuz etkileyen, ekip arkadaşı olan bu son derece değerli varlığa bilinçsiz ve cahilce eziyet eden söz konusu aprantiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Yarış Komiserleri tarafından Yönetmeliğe uygun şekilde verilen; 15 gün yarışlardan men ve cüzi bir nakdi tutarı kapsayan cezanın konunun insani açıdan değerlendirildiğinde yeterli olmadığına inanıyor ve benzeri üzücü davranışların yeniden yaşanmaması adına gerekli girişimleri yaparak söz konusu cezaların ağırlaştırılarak daha caydırıcı hale getirilmesi noktasında konunun baş takipçisi olacağımızı deklare ediyoruz.

Özgecan Aslan adına Şiddete Karşı Ayağa Kalk mesajıyla koşacağımız şu günlerde, hepimizi fazlasıyla üzen bu olayın gerçekleşmesi de bizler için ayrı bir üzüntü kaynağıdır.

Cahilliğe bağlı bu tür toplumsal sorunların temelden çözümünün ancak eğitimle olacağına inanıyor ve gerek bu vakanın sorumlusu aprantinin gerekse yetişmekte olan tüm aprantilerin en iyi şekilde eğitilerek topluma faydalı bir birey haline getirilmesi için sarfettiğimiz çabayı arttırarak sürdüreceğimizin ve her türlü şiddete karşı ayakta durmaya kararlılıkla devam edeceğimizin kamuoyu tarafından bilinmesini arzu ediyoruz.
TJK

Yasal uyarı: Bankotahminler.com web sitesinde bulunan yazı, resim ve yorumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı hükümlerle korunmaktadır. Yazılı iznimiz olmadan, kaynak gösterilse ve alıntı yapılsa dahi kopyalanarak başka mecrada yayınlanmasının tespiti durumunda, kopyalayan kişi ve web siteleri için yasal işlem başlatılacağını beyan ederiz.
altılı sonuçları

Yazar: admin

Avatar
25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
adem

Apranti yada jokey farketmez boyle kişileri atciliktan omur boyu men edilmeli

1
0
Tahmin paylaş.x
()
x