Malatya Sultansuyu Tim”in 14 Arap Yarış Tayı 6 Kasım”da Satılacak

Malatya Sultansuyu Tim”in 14 Arap Yarış Tayı 6 Kasım”da Satılacak

Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesi”nde (TİM) yetiştirilen 14 Arap yarış atının 6 Kasım”da açık artırma ile satılacağı bildirildi.

Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde (TİM) yetiştirilen 14 Arap yarış atının 6 Kasım’da açık artırma ile satılacağı bildirildi.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre işletmede özenle yetiştirilen yarış atları, 6 Kasım’da İstanbul Veliefendi Hipodrumu’nda satılacak. 14 Arap yarış atının açık artırma usulüyle satışından 2 milyon TL civarında gelir bekleniyor.

Yetkililer, Bursa Karacabey İşletmesi’nde geçtiğimiz temmuz ayında Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde (TİM) yetiştirilen 47 koşu tayının satılması sonucu 1 milyon 800 bin TL gelir elde edildiğini hatırlatıp, her yıl iki satış gerçekleştirildiğini, ikinci satışın genelde ekim ayında olduğunu, bu yıl Kurban Bayramı’nın araya girmesi nedeniyle İstanbul’daki satış tarihinin 6 Kasım olarak belirlendiğini kaydetti.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı olan Malatya Sultansuyu TİM, dünyadaki en önemli safkan Arap atı yetiştiriciliği ve ıslahı yapılan merkezlerden birisi durumunda. Yıllardan beri yaptığı ıslah çalışmaları ile safkan Arap atı yetiştiriciliğinde dünyada haklı bir üne sahip olan Sultansuyu TİM, yarış atı satışından önemli gelir elde ediyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ordunun at ihtiyacının karşılanması için kurulan ancak daha sonra Arap yarış atı da yetiştirilmeye başlanan Sultansuyu TİM, halen en önemli merkezler arasında yer alıyor. Koşu kabiliyetini artırma yönünde yapılan ıslah ve seleksiyonlar neticesinde yüksek vasıflı Arap koşu atları yetiştiren Sultansuyu TİM, at satışlarından işletme giderlerinin büyük bölümünü karşılıyor.

Yazar: admin

25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Tahmin paylaş.x
()
x