KISRAK KOŞUSU GALİBİ TARSUS BEYAZI GAZİ KOŞUSU’NA GÖZ KIRPTI

62. Kısrak Koşusu’nda birinciliğe TARSUS BEYAZI uzandı

3 yaşlı dişi İngiliz taylarının 91. Gazi Koşusu öncesi en önemli provası niteliğindeki ve bu yıl 62. kez düzenlenen Kısrak Koşusu, 9 koşulu yarış programının 8. koşusu olarak saat 17.30’da gerçekleşti.

62. Kısrak Koşusu’nu (Açık-G1/D) kazanarak, adını Türk yarışçılık tarihine altın harflerle yazdırmayı başaran kısrak, yaptığı 2.08.50’lik derecesiyle bu koşunun rekorunu da eline geçirmiş oldu. İmat Bozdoğanlı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Adem Güven tarafından antrene edilen ve Selim Kaya idaresinde start alan TARSUS BEYAZI (Banknote – Hamitin Kızı /Turaç) 17. startında 2. birinciliğini elde etti.

Yeni Kraliçe Tarsus’dan çıktı…

Bu yıl 62. kez düzenlenen Kısrak Koşusu’nu, düzlük üzeri yaptığı etkili ataklar ile kazanmayı başaran TARSUS BEYAZI, sezonun dişi taylar için bu en önemli klasiğini kazanarak, oldukça önemli bir başarının da mimarı oldu. Son kez 13 Mayıs 2017 tarihinde, Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda katıldığı Avrupa Birliği Bakanlığı Koşusu’nu (A2) Akın Sözen idaresinde ikinci tamamlayan tay, bir önceki koşusu olan Nadas Koşusu’nu (KV-9) ise dördüncü olarak neticelendirmişti. 25 Haziran’da düzenlenecek Gazi Koşusu öncesi, dişi taylar arasında en iddialı isimlerden biri konumuna, yeni kraliçemiz TARSUS BEYAZI geldi.

Selim Kaya’dan 6. Kısrak Koşusu zaferi…

Başarılı jokey Selim Kaya, TARSUS BEYAZI isimli safkanla kariyerinin 6. Kısrak Koşusu zaferine uzandı. (1996 – Magic Princess / 2008 – Sparkling / 2009 Live Well / 2013 – Celeritas / 2015 – Tatvan İncisi)

2010 yılında MYSTICAL STORM, 2011 yılında BALÇİBİN, 2012 yılında AIR BORN, 2013 yılında CELERITAS, 2014 yılında SUZİ GOLD, 2015 yılında TATVAN İNCİSİ ve son olarak 2016 yılında TENERIFE SONG isimli atların kazandığı koşu, çim pistte 2100 metre mesafe üzerinden gerçekleştirildi. 3 yaşlı 18 safkan dişi İngiliz tayı katıldığı koşuda ikinciliği, Yakup Elgaç’in sahibi olduğu, Müslüm Çelik idaresindeki FLASHING GIRL (Luxor – Umutlu / Strike The Gold) elde ederken, Serdal Adalı’nın sahibi olduğu, Akın Sözen ile bu önemli mücadeleye katılan BLACK CHINESE (Out of Control – The De Chine / Kendor) üçüncü, A. Halim Celaloğlu’nun sahibi olduğu, Burhan Kılınç ile koşuya katılan AL JAWHARA (Victory Gallop – Darga / Mountain Cat) ise tabelayı tamamlayan tay oldu.

Birincilik ikramiyesi 700.000 TL olan koşuyu kazanan TARSUS BEYAZI için koşunun bitiriş derecesi 2.08.50 olurken, farklar 2,5 Boy – Uzak – 1 Boy şeklinde gerçekleşti.

Yasal uyarı: Bankotahminler.com web sitesinde bulunan yazı, resim ve yorumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı hükümlerle korunmaktadır. Yazılı iznimiz olmadan, kaynak gösterilse ve alıntı yapılsa dahi kopyalanarak başka mecrada yayınlanmasının tespiti durumunda, kopyalayan kişi ve web siteleri için yasal işlem başlatılacağını beyan ederiz.

Yazar: admin

Avatar
25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.