94. Gazi Koşusu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda İstanbul’da

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adına ilk defa 1927 yılında koşulan ve Türk at yarışçılığının derbisi olarak kabul edilen 94. Gazi Koşusu’na sayılı günler kaldı.

Gazi Koşusu, tüm koşular arasında çok özel bir anlam ve önem taşımaktadır. Bu koşuya katılabilmek dahi büyük şereftir. Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu’nu kazanan safkan, yılın en başarılı atı unvanına da sahip olmakta ve yarışçılık tarihinde farklı bir yer kazanmaktadır. Bu nedenle her at sahibinin ve jokeyin gönlünde Gazi Koşusu’na katılabilmek ve kazanabilmek yatmaktadır. 1927 yılından itibaren her yıl düzenlenen Gazi Koşusu’nun en önemli özelliği, üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında yalnız bir kez koşabilmeleridir.

Gazi Koşusu’nun tarihine baktığımızda ise; İlk defa 10 Haziran 1927 yılında 2000 metre mesafede yapılan Gazi Koşusu’nun ikramiyesi 2000 liraydı. İlk Gazi Koşusu’nu Hacı Bekirzade Ali Muhittin Bey’in sahibi olduğu “Neriman” adlı Safkan İngiliz kısrağı, jokeyi İhsan Atçı ile 2.15’lik dereceyle kazandı. 1938 yılında “Gazi Koşusu” adını alan yarışı A. Sait Türkhan Bey’in “Romance” adlı erkek tayı, jokeyi N. Horvath ile kazandı. 1968 yılından itibaren İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşulmaya başlanan bu anlamlı derbiyi o yıl Burhan Karamehmet’in sahibi olduğu “Asuvan”, jokeyi Sedat Okumuş ile kazandı. Türk yarışçılığının en büyük klasiği olan Gazi Koşusu’nun armağanı, Atatürk’ün at üzerindeki değerli som gümüş heykeli, 1970 yılından beri ”Gazi Koşusu” galiplerine verilmeye başlandı. Ünlü heykeltıraş Doç. Dr. Şadi Çalık’ın eseri olan bu çok değerli som gümüş heykeli, ilk kez ”Sadettin” adlı safkanın sahibi Sadun Atığ aldı.

Gazi Koşusu’nu geçen yıl, Melis Kurtel Emin’in sahibi olduğu “The Last Romance” adlı safkan, jokeyi Ahmet Çelik ile kazanmıştır. Ahmet Çelik geçtiğimiz yıl elde ettiği Gazi Koşusu galibiyetiyle, üst üste 5. kez bu önemli kupayı kazanmayı başarmıştır.

30 Ağustos 2020 tarihinde Gazi koşusu altılı tahminlerinde görüşmek üzere.

94. Gazi Koşusu 30 Ağustos 2020

Yazar: admin

25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
baranovici

Anlamlı günde kazanan atın sahibi çifte bayram yaşayacak. Müthiş bir duygu olsa gerek:)
Tek sıkıntılı nokta seyircisiz Gazide seyircinin olmaması.
Şimdiden erken bir tahmin bırakim:) Hışman stres yapmazsa call to victory’i avlayabilir. Olur da hışman hata yaparsa nedense premum mover finişe uzanacak gibi bir his var bende:) call to victory Ahmet Çelik’in gazabına uğrayabilir.

1
0
Tahmin paylaş.x
()
x