7. Uluslararası Jokey Turnuvası 15 Temmuz’da Yapılacak

Bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Jokey Turnuvası, 15 Temmuz Çarşamba akşamı  Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşecek.  Başarılı jokeylerimizin, ünlü konuk jokeyler ile yapacağı mücadeleler nefesleri kesecek.

Bu yıl yedinci kez düzenlenecek olan Uluslararası Jokey Turnuvası’na, ABD’den John R. Velazguez, İrlanda’dan Kevin Manning, İngiltere’denRichard Hughes, Japonya’dan İtalyan asıllı Mirco Demuro ve Fransa’dan Pierre Charles Boudot gibi dünyaca ünlü jokeyler katılıyor.

Ahmet-celik_100

Ahmet
ÇELİK

Gokhan-Kocakaya_100

Gökhan
KOCAKAYA
halis-karatas_100

Halis
KARATAŞ

ozcan-yildirim_100

Özcan
YILDIRIM

Selim-Kaya_100

Selim
KAYA

Turnuvada Türkiye’yi Halis Karataş, Selim Kaya, Ahmet Çelik, Gökhan Kocakaya ve Özcan Yıldırım temsil edecek.

 

Turnuvanın kura çekimi, 13 Temmuz Pazartesi günü saat 11.00‘de Byerley Turk salonunda yapılacaktır.

 

Ayrıca turnuvada yer alacak jokeylerin katılacağı basın toplantısı, 15 Temmuz Çarşamba günü saat 15:00’de Byerley Turk salonunda gerçekleşecektir.

 

Turnuvada kazanan jokeyleri belirlemek için, turnuvaya dahil yarışlarda ilk beş dereceye girecek jokeylere puanlar verilecek. Buna göre, turnuvaya dahil koşularda at binecek jokeylerden birinci olana 15 puan, 2’nciye 10 puan, 3’üncüye 7 puan ve 4’üncüye 5 puan, 5’inciye de  3 puan verilecek.
Deklare olan atın Komiserler Kurulu Kararı ile koşudan çıkarılması durumunda ata binemeyecek olan jokeye ise 2 puan verilir.

 

Turnuvaya dahil koşular şunlardır;

 

Şartlı – 4   4 ve Yukarı İngilizler 1500  Kum (Sentetik)

Şartlı – 4   3 Yaşlı İngilizler  1400  Kum (Sentetik)

Şartlı – 4   3 Yaşlı İngilizler  1900 Çim

Şartlı – 4   4 ve Yukarı İngilizler  1400  Çim

 

Jokey Turnuvasına katılacak yabancı jokeylerin tanıtım bilgileri

Richardson100

RICHARD HUGHES 

1973 yılında İrlanda’nın Dublin şehrinde doğan ve genellikle İngiltere’de at binen Richard Hughes, Oasis Dream, Canford Cliffs, Paco Boy, Sky Lantern, Sole Power gibi şampiyon safkanlarla start alıp, bugüne kadar İngiltere, ABD, Fransa, İrlanda, Hindistan ve İtalya gibi bir çok ülkede Grup 1 koşu galibiyetlerine imza attı. 2012 ve 2013 yıllarında Britanya’da şampiyon jokey seçilen Hughes, 2012 yılında Windsor’da bir günde katıldığı 8 koşunun 7’sini kazanırken ünlü jokey Frankie Dettori’nin rekorunu da egale etti. Daha önce ülkemizde de at binen şampiyon jokey Richard Hughes, 2013 yılında G2 Topkapı, geçtiğimiz yıl ise G2 Boğaziçi Koşusu’nu kazanma başarısı göstermişti.

John valeskez100

JOHN R. VELAZQUEZ 

1971 yılında Porto Riko’da dünyaya gelen John R Velazquez, ilk birinciliğini 1990 yılında ülkesinde katıldığı bir koşuda elde etti. Bugüne kadar 5000’in üzerinde galibiyeti bulunan Velazquez, Animal Kingdom, Rags To Riches, Union Rags, Wise Dan, Speightstown, English Channel ve Uncle Mo gibi başarılı safkanlarla başta G1 Kentucky Derby ve G1 Belmont Stakes olmak üzere bir çok Grup 1 koşu zaferlerini hanesine yazdırdı. 2004 ve 2005 yıllarında ABD’de şampiyon jokey seçilip, “At yarışlarının Oscar”ı olarak nitelendirilen Eclipse ödülüne layık görülen John Velazquez, 2012 yılında ise Hall of Fame ünvanıyla adını tarihe yazdırdı. 2013 yılında Pat Day’in rekorunu kıran ve 300 Milyon $ kariyer kazancını aşan ABD’deki ilk jokey olan Velazquez, 7. Uluslararası Jokey Turnuvası ile birlikte ilk kez ülkemizde at binecek.

Kevin100

KEVIN J. MANNING

1967 doğumlu İrlandalı jokey Kevin J. Manning, 1987 yılında ülkesinde “Şampiyon Apranti” seçildi. 1993 yılından bu yana özellikle ünlü antrenör Jim Bolger’in atlarıyla başarıdan başarıya koşan Manning, ilk Grup 1 zaferini 1994 yılında G1 Phoenix Stakes’i kazanarak elde etti. Manning’in, Teofilo, New Approach, Finsceal Beo, Alexander Goldrun ve Dawn Approach gibi şampiyon safkanlarla İngiltere, Fransa, İrlanda ve Hong Kong gibi ülkelerde G1 koşu galibiyetleri bulunuyor. İngiltere’de 1000-2000 Guineas ile Epsom Derby, İrlanda’da ise Irish Oaks ve Derby gibi klasik koşularda birincilikleri bulunan Kevin Manning, daha önce 2010 yılında Uluslararası Jokey Turnuvası’nda at binmek üzere ülkemize gelmişti.

Pierre100

PIERRE CHARLES BOUDOT

1992 doğumlu Fransız jokey Pierre Charles Boudot, ilk galibiyetini Nisan 2009’da elde etti. İlk Grup koşu galibiyetini 2010 yılında elde eden Boudot, 2014 yılında Fransa-Longchamp’te Gallante isimli safkanla ilk Grup 1 zaferine ulaştı. Daha sonra Esoterique isimli kısrakla, G1 Prix Rotschild’i de kazanma başarısı gösteren Boudot’un kariyeri boyunca 500’den fazla galibiyeti bulunuyor. Daha önce ülkemizde yalnızca 1 kez at binen Pierre Charles Boudot, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Chachkova isimli kısrakla katıldığı G1 Karadeniz Koşusu’ndan üçüncü olarak ayrılmıştı.

Mirko100

MIRCO DEMURO

1979 yılında İtalya’da doğan Mirco Demuro, ilk birinciliğini Kasım 1994’te elde etti.  Bir sonraki yıl şampiyon apranti seçilen Demuro, daha sonra ülkesinde şampiyon jokey ünvanına ulaştı. Daha sonra başarısını uluslararası arenaya taşımaya karar veren Demuro, 2000 yılından itibaren Japonya, ABD, Hong Kong ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde at binip başarılı sonuçlar elde etti. 2003 yılında Neo Universe ile Japon Derbisi’ni kazanarak tarihte bunu başaran ilk yabancı jokey olan Mirco Demuro, 2011 yılında Victoire Pisa ile dünyanın en yüksek ikramiyeli koşularından G1 Dubai World Cup’ı kazanma başarısı gösterdi. 2014 yılında Almanya’da G1 koşu kazanan ve şu anda aktif olarak Japan Racing Association (JRA) lisansıyla Japonya’da at binmeye devam eden Mirco Demuro, bu sezon Duramente isimli safkanla Triple Crown’ın ilk iki ayağını oluşturan G1 Satsuki Sho (Erkek Tay Deneme) ve G1 Tokyo Yushun’u (Japon Derbisi) kazanma başarısı gösterdi. 7. Uluslararası Jokey Turnuvası için ülkemize gelecek olan Mirco Demuro, Türkiye’de ilk kez at binecek.

Yasal uyarı: Bankotahminler.com web sitesinde bulunan yazı, resim ve yorumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı hükümlerle korunmaktadır. Yazılı iznimiz olmadan, kaynak gösterilse ve alıntı yapılsa dahi kopyalanarak başka mecrada yayınlanmasının tespiti durumunda, kopyalayan kişi ve web siteleri için yasal işlem başlatılacağını beyan ederiz.

Yazar: admin

Avatar
25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.