Yasak Aşımlar İÇin Müfettişlerden İnceleme

liderform.com.tr nin özel haberine göre:

Bakanlık Müfettişleri İhbar Mektubu Üzerine İzmit Merkez Aşım İstasyonu Yetkililerinin İfadelerine Başvuruyor

Bakanlık müfettişleri at sahiplerinden aldığı ihbar mektupları üzerine araştırma başlattı. Aşım müracaatı olmayan kısrakların aygırlara çekilmesi, yasak olmasına rağmen suni döllenme yoluyla  çok sayıda aşım yapıldığı, EHV-1 virüs raporları pozitif gelen kısrakların tedavileri tamamlanmadan aygırlara çekildiği bilgileri üzerine  bakanlık müfettişleri yaklaşık 1 haftadır  İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yaptığı araştırmalar sonrası 29 Kasım Salı günü İzmit Merkez Aşım İstasyonu’nda hara müdürü ve veterinerlerin ifadelerine başvurmaktadır. Salı ve Çarşamba günleri hara sorumlularının ifadelerine başvurarak alınan ihbar üzerine yapılan konu hakkında ki inceleme ve araştırma hakkında durum değerlendirmesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ankara merkezinde yapılacak olup Bakanlık Müfettişleri tarafından yapılan bu araştırmanın sonuçları hakkında Y.K.K gelişmeleri daha sonra açıklayacak olup bu konudaki gelişmeleriwww.liderform.com.tr den takip edebilirsiniz.

Ayrıca pansiyon haralardaki at ölümleri için bir makale:

http://www.liderform.com.tr/images/emre2507.pdf

EHV-1 virüs nedir:

Equine Herpes Virus (EHV) aynı zamanda Rhinopneumonitis veya sadece Rhino olarak biliniyor. EHV herpes virüsünün oldukça bulaşıcı türdür. İlk belirtiler hafif ateş ve solunum sıkıntısı ve öksürük.

Vucütta ömür boyu kalabilen bu virüs yakın temas ve solunum ile bulaşabilir. Daha başka burun akıntısı, plasenta sıvısı ile de bulaşabilir.

Etkin bir ahır yönetimi ilk hafta boyunca ahırı karantinaya almalıdır. Tamamen dezenfekte edilmelidir. Ekipmanlar hiç bir şekilde paylaşılmamalıdır.

Yazar: admin

25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Tahmin paylaş.x
()
x