Özgecan Aslan Koşusu “Şiddetin karanlığına karşı Sevgiyle koşuyoruz” sloganıyla koşulacak

Türkiye Jokey Kulübü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Kadına Şiddet” konusuna dikkat çekmek için, geçtiğimiz sene üzücü bir olay sonucunda öldürülen Özgecan Aslan anısına koşu düzenliyor. Türkiye’de kadına yönelik şiddetin her türlü boyutunu derinden etkilenerek yaşadığımız bu günlerde, kadına şiddete hayır demek ve toplumda farkındalık yaratabilmek amacıyla bu sene ikinci kez düzenlenen Özgecan Aslan koşusu, “Şiddetin Karanlığına Sevgi İle Koşuyoruz” sloganıyla düzenleniyor. 8 Mart 2016 Salı günü Adana Yeşiloba Hipodromu’na düzenlenecek yarışa, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Aslan ailesinin değerli fertleri de katılacak.

Özgecan Aslan Koşusu’yla ilgili konuşan TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci;

“Geçtiğimiz sene Türkiye Jokey Kulübü’ne Başkan seçildiğim dönemde, sevgili kızımız Özgecan Aslan’ı dehşet verici bir olay sonucunda kaybetmek hepimizi son derece üzdü ve derinden sarstı. TJK olarak atçılık sektörünün erkek egemen ortamında, Türkiye’nin kanayan yarasına parmak basmak ve farkındalık yaratmak için olabilecek en hızlı şekilde harekete geçtik ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle sevgili kızımız Özgecan Aslan adına bir koşu düzenledik. Bu sayede Özgecan kızımızın ailesiyle birlikte konuya kendi çerçevemizden dikkat çekmeye çalıştık. Bu yıl Özgecan Aslan adına ikincisi düzenlenecek olan koşu ile kadına şiddete hayır demeye devam edeceğiz.” dedi.

tjk

2015 yılı Özgecan Aslan Koşusu kupa töreni

Başkanı Yasin Kadri Ekinci’nin saat 14.30’da düzenleyeceği Basın Toplantısı sonrası, saat 19.30’da Özgecan Aslan Koşusu gerçekleşecektir.

Ayrıca Yeşiloba Hipodromu’nda “Kadına Şiddet” konulu fotoğraf sergisi düzenlenecek.

8 Mart Salı günü saat 19.30’da gerçekleşecek olan koşuya, Hürol Karahanoğlu’nun sahibi olduğu DUQUAN, Zahide Beycan’ın sahibi olduğu MY HEART, Zekiye Doğantürk’ün sahibi olduğu TIME FEEL, Yağız Küçükemre’nin sahibi olduğu YAĞIZEMRE, Gülnur Gülerce’nin sahibi olduğu ATES KUSU ve Esra Yetkin’in sahibi olduğu LASER BOY isimli safkanlar katılacak.

TJK

KOŞU ÖNCESİ

Özgecan Aslan Koşusu öncesi bir basın toplantısı düzenleyen TJK Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Kadri Ekinci sözlerine, “Bugün Avrupa’nın 4., Dünyanın 9. büyük ülkesi olan Türkiye Atçılık Sektörü’nü konuşmayı arzu ederdik. Ancak bugün konumuz kadınlar. Öncelikle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum. Türkiye Jokey Kulübü’nün tüm kadın çalışanları bugün izinli. Diledikleri gibi özgürce bir gün geçirebilmeleri dileğiyle 8 Mart’ı tatil olarak kendilerine armağan ettik.” diyerek başladı.

Ekinci konuşmasına şöyle devam etti : Türkiye’de kadına yönelik şiddetin her türlü boyutunu maalesef en derinden yaşıyoruz. Kadına şiddete hayır demek, toplumda farkındalık yaratabilmek, kadının gücünü ortaya çıkartacak her türlü çalışma geleceğimizi aydınlatmak için büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz sene Türkiye Jokey Kulübü’ne Başkan seçildiğim dönemde sevgili kızımız Özgecan Aslan’ı dehşet verici bir olay sonucunda kaybetmek hepimizi yerle bir etti. Canımız çok acıdı, yüreklerimiz çok sızladı. Biz de Türkiye Jokey Kulübü olarak bir şey yapmalıydık. Bildiğiniz gibi Atçılık Sektörü erkek egemen bir ortam. Tam da bu sebeple Türkiye’nin kanayan yarasına erkek egemen bir oluşumun parmak basması en önemli farkındalıklardan biri olacaktı. Biz de Türkiye Jokey Kulübü olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da desteğini alarak en hızlı şekilde harekete geçtik.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle sevgili kızımız Özgecan Aslan adına bir koşu düzenledik. Aslan ailesinin muhterem üyelerinin katılımıyla konuya kendi alanımızdan dikkat çekmeye çalıştık. Ve siz gazeteci arkadaşlarımızın büyük desteğiyle konuyu gündeme getirmeyi başarabildik. Bu akşam Türkiye Jokey Kulübü olarak ikinci kere şiddetin karşılığına karşı sevgiyle koşacağız. Bu akşam ikinci kere kadına şiddete hayır diyeceğiz. Bu akşam şiddete karşı atlarımızla birlikte ayağa kalkacağız. Biliyoruz ve inanıyoruz ki dünyamız kadınlarla güzel. Biliyoruz ve inanıyoruz ki dünyamız kadınlarla yaşanabilir bir yer.

bastoplantihabh8316

Adana Yeşiloba Hipodromu’nun kadın çalışanları ise Özgecan Aslan anısını yaşatmak ve unutturmamak için hipodromun Özgecan Aslan Korusu olarak adlandırılan reakrasyon alanına fidan diktiler.

Yasal uyarı: Bankotahminler.com web sitesinde bulunan yazı, resim ve yorumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı hükümlerle korunmaktadır. Yazılı iznimiz olmadan, kaynak gösterilse ve alıntı yapılsa dahi kopyalanarak başka mecrada yayınlanmasının tespiti durumunda, kopyalayan kişi ve web siteleri için yasal işlem başlatılacağını beyan ederiz.

Yazar: admin

Avatar
25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ERTANBEY

Umarım TJK nın gösterdiği bu hassasiyeti tüm sivil toplum kuruluşlarından görebiliriz.. Bu vesile ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm kadınlarımıza kutlu olsun..

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x