92. ARC’I TREVE KAZANDI…!

Dünyanın tartışmasız en prestijli yarışı olan; Paris Longchamp Hipodromunda koşulan ”Qatar Prix de L’Arc de Triomphe” koşusunu TREVE kazandı. tjk.org sitesinden bazı alıntılar…:

92. Prix de l’Arc de Triomphe’de zafer
TREVE’nin oldu 

6 Ekim Pazar günü Fransa’nın Longchamp Hipodromu’nda bu yıl 92.si koşulan ve Avrupa’nın en prestijli yarışlarından olan 2013 yılı G1 Prix de l’Arc de Triomphe’u  HE Sh. Joaan Bin Hamad Al Thani’nin sahibi olduğu, Criquette Head-Maarek’in antrenesindeki TREVE (Motivator – Trevise / Anabaa) isimli dişi tay, jokeyi Thierry Jarnet ile kazandı.

Koşuyu izlemek için tıklayınız

 

Çim pistte 2400 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya 3 ve yukarı yaşlı birbirinden başarılı 17 İngiliz atı katıldı. 4.8 Milyon Euro ikramiyeli koşuda ikinciliği geçtiğimiz yıl olduğu gibi Japon safkan ORFEVRE (Stay Gold-Oriental Art/Mejiro McQueen) elde ederken, 3 yaşındaki INTELLO (Galileo-Impressionnante/Danehill) üçüncü, bir diğer Japon safkan KIZUNA (Deep Impact-Catequil/Storm Cat) da dördüncü oldu.

Kazanan TREVE için koşunun bitiriş derecesi 2.32.04 olurken, koşuda farklar 5 Boy-Boyun-2 Boy şeklinde oluştu.

 

 
22 Eylül 2012 tarihinde Fransa-Longchamp’te katıldığı koşuyu kazanarak yarış hayatına başlayan TREVE, ardından bu yılki ilk startı olan 15 Mayıs 2013 tarihinde Fransa-Saint Cloud’da katıldığı koşuyu kazanıp 2’de 2 yapmıştı. Daha sonra 16 Haziran günü Chantilly’de katıldığı G1 Prix De Diane’de zafere kolay uzanan TREVE, son olarak Arc öncesi ciddi provalardan biri olan G1 Prix Vermeille’i kazanmayı başarmıştı.

 

 

 

Yenilgisiz 3 yaşlı dişi tay TREVE, G1 Prix de l’Arc de Triomphe galibiyetinin ardından kariyerinin 5. startını da kazanmış oldu. Şampiyon tay, bu birinciliğin ardından en son ZARKAVA’nın başardığı tarihte aynı yıl içerisinde hem G1 Prix Vermeille’i hem de Arc’ı kazanan 6. kısrak oldu. Ayrıca TREVE, 92 yıllık Arc tarihinde zafere uzanan 20. kısrak olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı.

 

Daha önce Prix de l’Arc de Triomphe’u kazanan tek kadın antrenör olanCriquette Head-MaarekTHREE TROIKAS’ın (1979) ardından ikinci kez antrene ettiği atlarla bu prestijli koşuyu kazanma başarısı gösterdi. JokeyThierry Jarnet ise TREVE ile birlikte SUBOTICA (1992) ve CARNEGIE’den (1994) sonra kariyerinin üçüncü Arc galibiyetini elde etti.

Yasal uyarı: Bankotahminler.com web sitesinde bulunan yazı, resim ve yorumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı hükümlerle korunmaktadır. Yazılı iznimiz olmadan, kaynak gösterilse ve alıntı yapılsa dahi kopyalanarak başka mecrada yayınlanmasının tespiti durumunda, kopyalayan kişi ve web siteleri için yasal işlem başlatılacağını beyan ederiz.

Yazar: İSTANBUL UZMANI SAATÇİ KAAN

Avatar