at yarışı haberleri

145. Kentucky Derbisinde Kazanan At Sonunculuğa Atıldı

145. Kentucky Derby’de COUNTRY HOUSE birinci ilan edildi

ABD’de “Sporun En Güzel 2 Dakikası” olarak bilinen Kentucky Derby’nin 145.si 4 Mayıs Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece TSİ 01:50’de koşuldu. 150.729 biletli yarışseverin Churchill Downs Hipodromu’nda yerinden takip ettiği koşuyu Maximum Security kazanmasına rağmen Komiserler Kurulu’nun koşu sonrası yapmış incelemesi neticesinde diskalifiye edilerek, COUNTRY HOUSE (Lookin At Lucky – Quake Lake / War Chant) birinci ilan edildi.

2000 metre kum pistteki, Triple Crown’ın ilk ayağını oluşturan Kentucky Derby’de bu yıl 3 yaşlı 19 tay birincilik mücadelesi verdi. Daha önce katıldığı 4 koşuyu da kazanma başarısı gösteren ve favori olarak yarışa gelen Maximum Security, startla birlikte aldığı liderliği potoya kadar koruyup jokey Luis Saez ile galibiyete ulaşmasına rağmen viraja gelirken War Of Will, Long Range Toddy ve Bodexpress’in koşu içerisindeki en iyi sonucu almasına engel olması nedeniyle Long Range Toddy’nin arkasında 17.liğe alındı.

Koşu sonrası Kentucky Yarışçılık Komitesi’nin Başkomiseri olan Barbara Borden, basın toplantısında yaptığı açıklamada: “Koşunun tekrarını defalarca izledik. Etkilenen jokeylerle görüştük. 7 numaralı safkanın (Maximum Security) War of Will, Long Range Toddy ve Bodexpress’i etkilediğine karar verdik ve kazanan safkanı, etkilenen isimler arasında en son sırayı elde eden Long Range Toddy’nin arkasına aldık.” dedi.

Flavien Prat ile start alan COUNTRY HOUSE, 65-1’lik oranıyla Kentucky Derby’nin resmi galibi olurken, 145 yıllık tarihte ilk kez Kentucky Derby’nin kazananı diskalifiye edilmiş oldu. Öte yandan 1913 yılında 91-1’lik oranıyla galibiyete ulaşan DONERAIL’den sonra tarihin en yüksek oranıyla kazanan ismi olarak kayıtlara geçti.

145. Kentucky Derby’de resmi sonuca göre koşunun ikincisi CODE OF HONOR (Noble Mission – Reunited / Dixie Union) olurken, kazanan Country House gibi William Mott’un antrene ettiği bir diğer isim olan TACITUS (Tapit – Close Hatches / First Defence) üçüncü, IMPROBABLE (City Zip – Rare Event / A.P. Indy) ise dördüncü oldu.

6 Ekim 2018 tarihinde çim pistte yarış hayatına başlayan Country House, ilk ve tek galibiyetini ise 17 Ocak günü Gulfstream Park’ta Maiden koşuyu kazanarak elde etmişti. Daha sonra Fair Grounds ve Oaklawn Park’ta 3 Grup koşuda start alan Country House, War of Will, By My Standards, Spinoff ve Improbable gibi bugünkü rakiplerinin ardında dönem dönem tabelada yer almıştı.

Kentucky Derby gününde gerçekleştirilen günün bir diğer G1 yarışı da Turf Classic Stakes idi. 1800 metre çim pistteki koşuyu aygırlarımızdan OCEAN CREST’in kısrak babası olduğu BRICKS AND MORTAR (Giant’s Causeway – Beyond The Waves / Ocean Crest) jokey Irad Ortiz Jr. ile kazanırken, 2017 yılı G2 Uluslararası Anadolu Koşusu dördüncü olan QURBAAN ise bu önemli koşudan ikincilikle ayrıldı.

Yasal uyarı: Bankotahminler.com web sitesinde bulunan yazı, resim ve yorumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı hükümlerle korunmaktadır. Yazılı iznimiz olmadan, kaynak gösterilse ve alıntı yapılsa dahi kopyalanarak başka mecrada yayınlanmasının tespiti durumunda, kopyalayan kişi ve web siteleri için yasal işlem başlatılacağını beyan ederiz.
altılı sonuçları

Yazar: admin

Avatar
25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.