jokeyler-greve-gidiyor

1 Ocak 2019’da Jokeyler Greve Çıkıyor

Jokeyler 1 Ocak 2019 itibari ile at binmemeye karar verdi. Bunun sebebi ise jokey kazançlarında yapılan oran değişikliği.

Jokeyler Greve Gidiyor

20 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle jokey kazanım paylarının tabelanın tüm dereceleri için yüzde 10’dan birincilikte yüzde 10, ikincilikte yüzde 7, üçüncülükte – dördüncülükte ve ikramiye varsa beşincilikte yüzde 5 olarak düzenlenmesi üzerine jokeyler grev kararı aldı.

Önce sosyal medyada başlayan jokey duyurularına karşı Halis Karataş, Selim Kaya, Ahmet Çelik, Özcan Yıldırım gibi baş jokeylerde destek verince olay ayyuka çıktı.

Jokeylerin yaptığı açıklama…

Yarış kamuoyunun bildiği üzere; 20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan At Yarışları Yönetmeliği ile Jokey Montlarında ciddi bir indirime gidilmiştir. Bu gelişme Türkiye’de at binen biz jokeyler tarafından büyük bir şok ve şaşkınlıkla karşılanmıştır!

Yaşanan bu gelişmenin akabinde, yapılan bu değişikliğin gerekçelerini öğrenmek, konunun muhatabı olan jokeylerin düşüncelerini aktarmak ve meslektaşlarımızı ilgilendiren bazı konularda yardım talep etmek amacıyla Dernek Başkanımız Ertul Cankılıç vasıtasıyla Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığına ve diğer ilgili mercilere görüşme talebinde bulunulmuş, ancak maalesef bu talebimiz kabul görmemiştir.

Biz jokeylerin ve özellikle genç kuşak jokey ve aprantilerin istikbalini olumsuz yönde etkileyeceğini düşündüğümüz bu değişiklik sonrası karşı karşıya kaldığımız durumu değerlendirmek amacıyla 22 Aralık 2018 Cumartesi günü acil bir toplantı düzenledik.

Kamuoyunun takdir edeceği gibi bir anda ve çok hızlı bir şekilde değiştirilen ve yürürlüğe giren kararlar, hepimizi panik havasına soktu. Bu şartlar altında yaptığımız toplantıda bütün jokeylerin çok zor duruma düşeceği konusunda fikir birliği yaparak, 1 Ocak 2019 Salı gününden itibaren kendi hür irademizi kullanarak at binmeme kararı almış durumdayız.

En kısa süre içerisinde bu yönetmelikteki biz jokeyleri ilgilendiren bazı konuların düzeltilmesini talep eden ve aynı zamanda diğer istek ve şikâyetlerimizi de belirten bir dilekçeyi, TJK Başkanlığına, Yüksek Komiserler Kuruluna ve muhatabımız olan diğer ilgili kurum ve kuruluşlara iletmeyi amaçlıyoruz.

Beklentimiz; bu dilekçemize olumlu sonuçlarla en kısa sürede geri dönüş yapılmasıdır. Bu noktada umutluyuz ve beklemede kalacağız. Bu kurumlardan gelecek cevaplara göre önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyeceğimize tüm jokeyler olarak hep birlikte karar vereceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

1 Ocak’tan itibaren kendi hür iradesi ile Deklare olmak istemeyen jokeylerin isim listesi;

Halis Karataş – Selim Kaya – Sadettin Boyraz – Erhan Yavuz – Mehmet Kaya – Özcan Yıldırım – Ahmet Çelik – Akın Sözen – Gökhan Kocakaya – Uğur Polat – Deniz Yıldız – Nurettin Şen – Onur Öztürk – Müslüm Çelik – Mustafa Çiçek – Gökhan Yıldız – Furkan Yüksel – Kadir Tokaçoğlu – Gökhan Gökçe – Barış Kurdu – Tolga Yıldız – Murat Gündüzeli – Ferit Yardımcı – Sinan Özen – Onur Yıldız – Mehmet Akyavuz – Furkan Yüksel – Hışman Çizik – Halef Katı – Hakan Yıldız – Nevzat Avcı – Hüseyin Şimşek – Dorukhan Palaur – Vahdettin Kaplan – İsmail Katı – Çetin Taş – Mücahit Bayır – İsmail Dinar – Burak Akçay – Mahsun Demirbaş – Onur Atmaca – Sinan Çetin – Yunus Emre Yüksel – Mahsun Turan – Fatih Rüstem Bebek – Doğukan Sav – Doğukan Aydoğan – Çetin Ok – Muharrem Ok – Adem Aslan – Halil Ketme – Halil Parıldar – Halil Altın – Adem Aslan – Sercan Tırpan – Tugay Alıcı – Alican İşleyen – Harun Kılıçaslan – Recep Karakaya – Delil Korkmaz – M.A..Solmaz – Galip Kılıç – İsmail Katı – Ahmet Oluk – Alperen Oluk – Mustafa Tarhan – Umut Barlık – Caner Tepe – Alican İnan – Alaattin Küründük – O. Şevket İrtiş – Mehmet Gönültaş – Mertcan Çelik – Arif Okan Pazar – Atakan Cem Dağdeviren – Furkan Him – Ayhan Kurşun – Hüseyin Şanlı – Kemal Kurt – Samet Erkuş – H. İbrahim Akkaya – Mehmet Doğan – Remzi Doğan – M. Fatin Aslan – Hüseyin Altunkılıç – M. Ünlü – M. Işık – İsa Katar – İsa Akyavuz – Ahmet Aslan – Vedat Kızmaz- Burak Averbak – Selim İpek – Ali Kaçmaz – Yusuf Aktaş – Mazlum Pirdemir – Sinan Güleryuzler

Bu açıklama sonrasında “Türkiye Jokey Kulübü ve Atçılık Derneklerinden Ortak Açıklama” yapıldı.

Bir kısım jokeyler tarafından basına yapılan açıklamalarda, bazı jokeylerin 01.01.2019 tarihinden itibaren yarışlarda at binmeyecekleri ifade edilmektedir.

Jokeylerin yarışlarda at binmemesinin At yarışları yönetmeliğindeki karşılığının ilgili yönetmeliğin 128. Maddesinde belirtilmekte olduğunu hatırlatır, sektörün tüm paydaşlarının sürdürülebilir bir gelir kaynağına sahip olabilmeleri doğrultusunda yapılan bir düzenlemeye tepki amacıyla, böyle bir yanlışa düşmemeleri noktasında, atçılık ailemizin paydaşları olarak kendilerini uyarırız.

Türkiye Jokey Kulübü

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği

Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği

Safkan Arap Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği

 

Haber içeriğini alındığı ulusal medyada ilgili haber kaynakları:

http://www.hurriyet.com.tr/sporarena/flas-aciklama-halis-karatas-artik-at-binmeyecek-41064308
https://www.ntvspor.net/diger-sporlar/jokeyler-kazan-kaldirdi-5c246fca3988611f94ef8ca4
http://www.milliyet.com.tr/jokeylerin-isyani—2801801-skorerhaber/

Sosyal medyada konu ile ilgili geçen tartışmaları ise aşağıdan takip edebilirsiniz:

https://twitter.com/search?q=jokeyler&src=typd&lang=tr&lang=tr

Yasal uyarı: Bankotahminler.com web sitesinde bulunan yazı, resim ve yorumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na bağlı hükümlerle korunmaktadır. Yazılı iznimiz olmadan, kaynak gösterilse ve alıntı yapılsa dahi kopyalanarak başka mecrada yayınlanmasının tespiti durumunda, kopyalayan kişi ve web siteleri için yasal işlem başlatılacağını beyan ederiz.

Yazar: admin

Avatar
25 yılı aşkın bir süredir at yarışlarını takip ediyorum ve oynadığım kuponları ücretsiz paylaşmaktayım. Sitemizi mobil uygulamamızdan da takip edebilirsiniz.
Bay Balcı
Ziyaretçi
Bay Balcı

Arkadaşlar At yarışları gerçekten ciddi bir sorunla karşı karşıya.karsilikli restlesmeler herkese zarar verir (yarissever hariç). umarım iyi sonuçlanır.mevcut bilgiler doğrultusunda jokeyler haklı görünüyor.
Nostradamus kehaneti çıkacak gibi”yarışlara bir müddet ara verilecek”. demişti
Hatırladın mı Binba:)))
Birde iki defa büyük ikramiye den bahsetmişti,biri 135 bin diğeri daha fazla demişti:)))
Hadi hayırlısı.

binbastar
Üye
binbastar

hatirladim abi cok tehlikeli adamsin vallahi:))

Derince
Ziyaretçi
Derince

Bu kararda bi degisiklik oldu mu .
1 ocak ta yaris yok mu yani. Sadece gece gunduz yabanci oynanir bir muddet..
Daha iyi degil mi hep bes kurus ve tevzi de daha yuksek olur 👍